środa, 18 stycznia 2012

Wymiana waluty

Jak pisałem niedawno w artykule Operacja KREDYT HIPOTECZNY postanowiłem rozpocząć spłacanie kredy hipotecznego denominowanego we frankach szwajcarskich bezpośrednio w tej walucie. Opracowałem ścieżkę zakupu waluty obcej i jej wpłaty na konto kredytu tak aby nie ponosić, żadnych dodatkowych kosztów. Do wymiany złotówek na franki posługuje się serwisem Walutomat. Złotówki z mBanku bez opłat trafiają na konto Walutomatu. Tam następuje zakup franków. Franki przelewam bez opłat do WBK. Obsługa konta walutowego w WBK nie pociąga za sobą żadnych opłat.
Pozostaje ostatni etap operacji. Raz w miesiącu muszę iść do WBK,  wypłacić franki, następnie udać się  do BPH, który mieści się po drugiej stronie ulicy i wpłacić franki na konto kredytu. Operacja ta w skali lat pozwala zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy.

Poniżej przedstawiam w jaki sposób dokonujemy wymiany PLN na CHF.
W pierwszej kolejności należy oczywiście zarejestrować się w serwisie Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie. Kolejnym krokiem jest przelanie pieniędzy na konto w Walutomacie.

Walutomat - saldo konta
Jeśli mamy już przelane pieniądze to możemy przystąpić do wymiany na inną walutę. Serwis obsługuje następujące waluty: PLN, EUR, USD, GBP, CHF. Aby wymienić PLN na CHF należy wywołać operację Nowe zlecenie. Operacja sprowadza się do ustalenie ile złotówek chcemy wymienić na franki oraz podania jaki jest maksymalny kurs wymiany jaki nas interesuje.

Zlecenie wymiany waluty

Zadaniem serwisu jest dopasowanie naszego zlecenia do zleceń innych osób. Jeśli znajdzie przeciwstawną ofertę to wykonywana jest transakcja wymiany po najkorzystniejszym kursie. Za wykonaną operację jest pobierana prowizja od wartości zrealizowanego zlecenia w wysokości 0,2%.

Zlecenie wymiany

Jeśli dojdzie do transakcji to zostaniemy przez serwis powiadomieni SMSem oraz e-mailem.

Zrealizowane zlecenie.

Pozostaje już tylko przelać walutę na wskazany przez nas rachunek bankowy.