poniedziałek, 31 października 2011

Co tam w srebrze błyszczy?

Na prośbę czytelnika przyjrzałem się aktualnej sytuacji związanej z certyfikatami na srebro RCSILAOPEN. Pokreśliłem trochę po wykresach zarówno RCSILAOPEN jak i XAGUSD. Na pierwszy rzut wykres tygodniowy certyfikatu.
RCSILAOPEN - układ tygodniowy


Linia wsparcia prawie pokrywa się z linią trendu 200 sesyjnego. Co według mnie oznacza silne znaczenie linii wsparcia. Ostatnio kur był poniżej jednak aktualnie udało mu się wyjść ponownie nad linię. Od góry można wyrysować opór na poziomie około 135 zł. Daje nam to trójkąt, w którym będzie w najbliższym czasie poruszał się kurs certyfikatu. Czy kupować certyfikat? Patrząc na RSI (na dole wykresu), właściwie to mamy sygnał kupna, przy najmniej jeśli chodzi o wykres tygodniowy. Patrząc na wykres dzienny wyrysowałem dodatkowo opór poprowadzony od lutego 2009 roku. Myślę, ze jest to ważna kreska. Wprowadziła już ostatnio trochę zawirowań w kursie w okolicach sierpnia 2011. Jak wspomniałem kurs wpiął się powyżej linii długoterminowego wsparcia. Ostatnie dni przyniosły dwa znaczne skoki z lukami hossy.
RCSILAOPEN - układ dzienny
RCSILAOPEN - układ dzienny
Średnie długoterminowe i krótkoterminowe także dają sygnał kupna. Kurs będzie silnie wspierany przez luki hossy, linie wsparcia długoterminowego. Według mnie zakres wzrostu wyznacza linia oporu długoterminowego (prowadzona od lutego 2009). Na podstawie wykresu dziennego zakres wzrostu oceniam do około 125 zł. Rysując kreski na wykresie 2 godzinnym otrzymujemy trochę inne dane.

RCSILAOPEN - układ 2 godzinny
Widać jak od maja kurs porusza się w prawie poziomym kanale. Ostatnio mieliśmy potwierdzone wybicie w górę z trójkąta. Czyli ten wykres także potwierdza przypuszczania co do kierunku zmian w najbliższym czasie. Przy czym koniec wzrostu można założyć minimalnie powyżej 130 zł. A co słychać w srebrze w USD? Na wykresie tygodniowym widać, że kurs znajduje się powyżej wsparcia długoterminowego, co oznacza, że trend wzrostowy jest ma razie niezagrożony.
XAGUSD - układ tygodniowy
Widać wsparcie w okolicy 33,6$ oraz opór na 40$. Podobnie wygląda wszystko na wykresie dziennym.
XAGUSD - układ dzienny
A co nam powie większa szczegółowość? Wygląda, że właśnie dzisiaj ważą się losy co do wzrostu.
XAGUSD - układ 2 godzinny
Kurs poruszał się w kanale wzrostowym. Aktualnie pod wpływem linii oporu (początek wrzesień 2011) kurs zszedł do dolnego ograniczenia kanału. Jeśli nie wyjdzie powyżej linii oporu oraz jeśli nie utrzyma się w kanale to wzrost może być problematyczny. Dlatego wydaje mi się, że dzisiejszy dzień jest znaczący przy podjęciu decyzji kupna certyfikatów na srebra.
Dodatkowo według analizy punktowo-symbolicznej mieliśmy 26 października sygnał kupna na certyfikacie z zasięgiem wzrostu na 130,34 zł.
Źródło : www.czasnazysk.pl
Oczywiście ważnym elementem w wycenie certyfikatu jest kurs dolara. Ostatnio nie sprzyja wzrostom certyfikatów. Chociaż w obecnej chwili za dolara płacimy więcej niż 3,10 zł.

Mam nadzieję, że powyższa analiza pozwoli na podjęcie decyzji, kupić czy nie kupić certyfikatów na srebro.

2 komentarze:

  1. Które spółeczki bierzesz pod uwagę, jeżeli chodzi o kupno? Dzięki wielkie za analizę sreberka. Pozdro.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie zamierzam w tym tygodniu podąć jakieś decyzje. Na razie jeszcze nie zabrałem się za analizy. Ale jeśli ktoś ma propozycje to chętnie uwzględnię w rozważaniach.

    OdpowiedzUsuń